Dzisiaj pokażę Wam jedyny i niepowtarzalny przepis na drinka Mojito (mohito), którego smak zachwycił niejednego kubańczyka, który gościł przy moim barze. Kilka szczegółów sprawi, że będzie to najsmaczniejsze Mojito jakie kiedykolwiek piliście.
Mojito (mohito), to jeden z najpopularniejszych drinków na świecie. To właśnie dzięki swojemu perfekcyjnemu balansowi, oraz połączeniu składników, jest chyba najlepszym orzeźwiającym drinkiem na lato. Dzięki prostemu przepisowi, można z łatwością tworzyć owocowe twisty na jego bazie np. z dodatkiem truskawek, jeżyn, malin i innych owoców, które podsunie Wam Wasza wyobraźnia.
Jak to w końcu wymawiać i skąd się wywodzi? Mojito, mohito czy może modżajto? Podczas swojej 8-letniej pracy za barem spotykałem się z wymowami, które nieraz powodowały u całej załogi pracujacej za barem, niekontrolowany atak śmiechu, pozostawiając gościa z drugiej strony barowej lady w niezwykłym zakłopotaniu. Najśmieszniejszą odmianę kultowego dziś drinka, usłyszałem kilka lat temu podczas wakacyjnej pracy nad morzem. Wyobraźcie sobie moją minę, kiedy elegancko ubrany pan w markowej koszulce z krokodylem, zamówił Moskito... no właśnie! Jak więc porpawnie czytać i wymawiać - Mojito czy Mohito?
Zacznijmy od tego, że Mojito to kubański drink, którego historia sięga XVI wieku. Za jego pierwowzór uznaje się ulubione przez angielskiego korsarza Kapitana Drake-a, połączenie tafii (alkoholu otrzymywanego z trzciny cukrowej), cytryny i mięty. Jak domyślacie się, moment kiedy tafię zastąpiono rumem, uznajemy za narodziny prawdziwego kubańskiego Mojito. Tak stworzyła się historia najpopularniejszego drinka na świcie. Bazując na języku hiszpańskim obowiązującym na kubie, literę "j" wymawiamy jako "h". Przykładem tego może być popularne wśród hiszpańskich mężczyzn imię Juan wymawiane jako "Huan". Tak więc raz i na zawsze rozwiążmy temat wymowy drinka Mojito. Piszemy Mojito, wymawiamy "Mohito".
Do przygotowania prawdziwego, smacznego kubańskiego Mojito będziemy potrzebować kilka składników. Głównym składnikiem bez którego moim zdaniem nie obejdzie się podczas przygotowania tego drinka jest świeża aromatyczna mięta. Jeżeli nie macie jej w przydomowym ogródku, możecie kupić doniczkę w najbliższym supermarkecie. Warto jednak posiadać swoją domową mietę, ponieważ podczas zimy może ona być ciężko dostępna poza dużymi miastami. Kolejnym ze składników do przygotowania drinka Mojito jest limonka. Nie radziłbym zastępować jej cytryną, gdyż limonka w Mojito odgrywa naprawdę ważną rolę. Oprócz mięty i limonki powinniście zapoatrzyć się w cukier trzcinowy, który zbalansuje smak rumu i mięty. Skoro mowa już o rumie, dobrze mieć pod ręką dobrej jakości jasny rum. Ja użyłem jednego z moich ulubionych jasnych rumów jakim jest Angostura Reserva. Pozostałymi potrzebnymi składnikami do zrobienia "mohito" jest woda gazowana i niezastąpiany w tym przypadku kruszony lód. Dlaczego te wszystkie składniki są takie ważne przeczytacie poniżej.
Duża zawartość naturalnych składników w przepisie na Mojito sprawia, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych drinków na świecie. Niepowtarzalny, orzeźwiający smak, oraz harmonia i balans sprawiły, że okrzyknięto go najpopularniejszym wakacyjnym drinkiem. Pomimo, że przepis na Mojito wydaje się prosty i uniwersalny, bardzo łatwo zepsuć jest smak tego drinka, nadając mu niechcianej goryczy. Dzisiaj pokażę Wam przepis, który doskonaliłem przez kilka lat mojej pracy za barem, i zyskał uznanie wśród rdzennych kubańczyków, którzy ilekroć siadali przy moim barze, doceniali smak mojego przepisu, twierdząc, że jest to najlepsze Mojito jakie kiedykolwiek pili. Kilka moich prostych rad, pozwoli przygotować Wam najsmaczniejsze Mojito pod słońcem. Zaczynajmy!
Najbardziej nieporządanym smakiem w Mojito jest gorycz, znajdująca się zarówno w limonce, jak i mięcie, czyli dwóch głównych składnikach drinka. Aby uzyskać idealny smak, z limonki odcinamy boki tzw. dupki i ze środka wycinamy białą część albedo, tzw. kregosłup. To w tych częściach limonki znajduje się ponad 90% goryczy. Usunięcie jej sprawi, że mamy dużo większą szansę na idealny smak naszego drinka. A co z mięta? Użyjmy przede wszystkim świeżej, aromatycznej mięty, której nigdy nie ugniatamy razem z limonką i cukrem. Ugniatanie mięty sprawi, że rozrywając strukturę liści mięty, wydobędzie się z niej wyżej wymieniona goryczka. Jak więc potraktować miętę przed dodaniem jej do drinka? Wystarczy rozetrzeć ją w dłoni, lub biorąć ją w jedną dłoń, dać liściom mięty soczystego klapsa. Taka technika pozwoli usykać nam aromat, który już za chwilę będzie unosił się po całym Waszym domu.
Syrop cukrowy czy brązowy cukier? Tak naprawdę nie ma znaczenia, ale jak pisałem wyżej szczegóły mają znaczenie. Osobiście wolę użyć trzcinowego cukru, który sprawia, że wygnaitając go z limonką, ściera on dodatkowo skórkę cytrusa, czyniąc nasze Mojito jeszcze bardziej aromatycznym. Poza tym, kocham czuć podczas powonego picia, drobinki cukru, dzwoniące między zębami.
Co z tym lodem? Kruszonego lodu dodajemy taką ilość aby na anszym drinku utworzyć górkę, w którą wetknąć będziemy mogli szczyt aromatycznej mięty. Mojito ma być orzeźwiające i zimne, dlatego też nie żałujmy kruszonego lodu.
Bardzo istotnym składnikiem jest rum. Najpopularniejszy jest oczywiście jasny rum np. Bacardi czy Havana Club, ale jeżeli macie możliwość sprawdzcie też jak smakuje Mojito z dodatkiem ciemnego rumu. Jasny czy ciemny? Wedle uznania. Najważniejsze aby rum był dobrej jakości.
W myśl zasady, że zjada się oczami, w górkę lodu wystającego ponad szklankę wkładam zawsze dwie, trzy gałązki mięty, które posypuję cukrem pudrem, który imituje oszronienie. Tak wyglądajego Mojito pozazdrości Wam każdy znajomy. Dla dodania dodatkowych walorów aromatycznych, pocieram zawsze kilkoma listkami mięty szklankę w której przygotowuję drinka. Ten zabieg sprawia, że jeszcze kilka godzin po skonsumowaniu najlepszego Mohito pod słońcem, na waszych dłoniach nadal będzie unosił się odswieżajacy zapach mięty.
Jeżeli po przeczytaniu tych porad, Wasze ślinianki zaczęły wydzielać nadmierną ilość śliny, z myślą o tym smacznym drinku, możemy w końcu przejść do przepisu:
Składniki: | Sposób przygotowania: |
---|---|
40 ml jasnego rumu np. Angostura Reserva połówkę limonki 8 -10 listków świeżej mięty 2 łyżeczki brązowego cukru kruszony lód - kliknij jak zrobić wodę gazowanę
|
Do wysokiej szklanki wrzuć pokrojoną w cząstkę limonkę ( wykrajając wcześniej tkz. kręgosłup - biała część środka limonki i jej boki). Dodaj 2 łyżki brązowego cukru. Wszystko dokładnie ugnieć muddlerem lub trzonkiem młotka do kotletów. Wrzuć do środka 8-10 listków mięty dając im uprzednio klapsa. Zasyp 3/4 szklanki kruszonym lodem. Wlej do środka rum i energicznie wszystko wymieszaj łyżką. Dosyp kruszonego lodu aby utworzyć "górkę" i dodaj odrobinę wody gazowanej. Za dekorację posłuży nam gałązka mięty posypana cukrem pudrem imitującym oszronienie. |
Przepisy na drinki domowym sposobem
Jeżeli chcemy odpowiedzieć na pytanie - jak pić Mojito i w jakiej szklance je podawać powinniśmy pamiętać o tym, że fenomen tego drinka tkwi w jego orzeźwieniu i połączeniu składników. Tak więc przygotowując Mojito drink warto zaopatrzyć się w wysoką szklankę typu highball, w której umieścimy wszystkie składniki przysypane dużą ilością lodu. Wiele razy słyszałem padające od gości pytania o to czy zrobić Mojito z wodą gazowaną czy Spritem? Uwielbiam eksperymentować z koktajlami, ale w tym przypadku kalsyczna wersja dobrze zrobionego drinka z rumem i świeżą, aromatyczną miętą powinna zostać uzupełniona wodą gazowaną. Sprite zbyt bardzo zabija smak mięty, limonki i rumu, które powodują, że ten drink smakuje tak obłędnie. Pamiętajcie jednak o tym, że to Wam ma smakować. Nie bójcie się eksperymentować z dodatkami do tego popularnego drinka z rumem i miętą, a o swoich upodobaniach opowiedźcie nam w komentarzach poniżej.
Mojito z jasnym rumem jest najpopularniejszą kalsyczną wersją tego drinka. A co gdy nie macie pod ręką jasnego rumu? Warto spróbować innych wariacji. Połączenie składników takich jak mięta, limonka, trzcinowy cukier sprawia, że alkohol w tym drinku jest prawie niewyczuwalny, przez co możemy poszaleć i lekko odmienić jego kalsyczną wersję, zamieniając rum na inny alkohol. Co więc dodać zamiast rumu? Bardzo fajnie sprawdzi się brandy, whisky, wódka czy nawet bimber, który każdy z Was ma w swoim barku. Połączcie swój ulubiony alkohol zastępując nim rum i koniecznie napiszcie w komentarzu z czym najlepiej smakuje Mojito.
Jeżeli lubicie eksperymentować z wodą gazowaną i spritem, zmieniając rum na inny alkohol to czas na to aby przejść na kolejny poziom wtajemniczenia. Owocowe, orzeźwiające Mojito? Czyż coś może smakować lepiej? Do kalsycznych dodatków wystarczy dodać 30 ml przecieru z Waszych ulubionych owoców. Ja w sezonie na truskawki uwielbiam truskawkowe mojito z wodą gazowaną i dużą ilością kruszonego lodu. Ale jeśli lubicie maliny, prozeczki, jeżyny, brzoskwinie, kiwi, ananasa czy arbuza wykorzystajcie je do stworzenia swojego najsmaczniejszego drinka pod słońcem.
Jeżeli przepis Wam się podobał podzielcie się nim ze znajomymi i razem wspierajmy promować nasze hasło - zmieniamy kulturę picia alkoholu.
Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.
Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl