https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 Ile zarabia barman - NIE UWIERZYSZ ILE MOŻNA ZAROBIĆ - Koktajl.TV

Ile zarabia barman. Czy zarobki barmana wystarczą na traktowanie tej pracy poważnie?

W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie ile zarabia barman, oraz czy zarobki barmana są na tyle wysokie, aby móc traktować ten zawód na poważnie, a nie jako dorywczą pracę dla studenta. Jesteście ciekawi? Zapraszam dalej.

Ile zarabia barman. Czy zarobki barmana wystarczą na traktowanie tej pracy poważnie?

 

Zmiana świadomości alkoholowej Polaków.

 

Wraz z biegiem XXI wieku widzimy totalną zmianę świadomości polaków o alkoholu, ich edukacji alkoholowej, i zmianie trendów spożywania napojów wyskokowych. Ze wzrostem gospodarczym i lepszej sytuacji ekonomicznej, coraz częściej wychodzimy do restauacji, koktajl barów zastępując tym samym kojarzące się z latami 90-tymi spotkania przy wódce, ogórku i śledziku. Tym samym nasza świadomość alkoholowa rośnie w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu coraz bardziej interesujemy się tym co pijemy, i gdzie pijemy. Bardzo często wybieramy miejsca ze względu na jakość podawanych tam dań czy koktajli, coraz mniej wagi przywiązując cenie. Dzięki rozwojowi świadomości konsumenckiej zaczynamy doceniać pracę barmana, który jeszcze kilka lat temu kojarzył się z pracą dorywczą, lub po prostu z osobą do polewania piwa czy wódki. Dzisiaj chciałbym przybliżyć Wam pracę barmana, przedstawić zarobki barmana i odpowiedzieć na nurtujące wielu z Was pytanie - czy zarobki barmana pozwalają traktować ten zawód poważnie?

 

Doświadczony barman od zaraz!

 

Tak jak już wcześniej wspomniałem dzięki polepszeniu się sytuacji ekonomicznej w naszym kraju, zarobki szybko powędrowały w górę. Nie inaczej ma się to do pracy osób pracujących za barem, czyli barmanów. Pomimo, że jeszcze na początku XXI wieku najczęściej spotykaną osobą za barem był zaoczny student, który pomiędzy zajęciami na uczelni dorabiał polewając piwo, to od kilku lat ta tendencja uległa diametralnej zmianie. Przez to, że my koncumenci, jesteśmy coraz bardziej świadomi tego co jemy i pijemy, pracodawcy coraz częściej zatrudniają wykwalifikowany personel, proponując coraz lepsze zarobki i stawiając na rozwój pracowników. Czasy kiedy barman dostawał 7 złotych na godzinę plus tipy (napiwki) odeszły dawno do lamusa i miejmy nadzieję, że już nie wrócą.  Więc ile tak naprawdę zarabia barman? I od czego zależą zarobki barmanów?

Wykwalifikowany personel, o którym napisałem wyżej to słowo klucz, aby przybliżyć zarobki barmana. Właściciele restuaracji i koktajl barów dzielą się na dwie grupy. Pierwsi, którzy przyjmują najlepszych, wykwalifikowanych już pracowników i Ci, którzy stawiają na nauke od podstaw i wewnętrzne szkolenia. Jako, że szczyt zainteresowania pracą za barem przypada na okres letni, już na wiosnę można dostrzec pierwszy wzrost ogłoszeń o zatrudnienie barmana, który na lato, kiedy przypada ogromny wzrost sprzedaży, będzie już wdrożony do samodzielnej pracy.

ile-zarabia-barman1Stawki godzinowe wśród osób, które mają pierwszą styczność z barem i całym asortmentem znajdującym się za ladą zaczynają się od 12 zł do około 15 zł za godzinę kończąc. Do tego dochodzą napiwki, które dzielą między sobą pracownicy wedle wcześniej umówionego schematu. Zakładając, że pracując przez 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu, jesteśmy w stanie zarobić pomiedzy 1920 a 2400 samej podstawy. Ale nie oszukumy się, praca za barem to nie jest praca biurowa od 8 do 16:00. Bardzo często zaczynając wieczorami, kończymy nad samym ranem, kiedy na dworze jest już widno, szczególnie w weekendy, stąd też zarobić będziemy mogli dużo wiecej. Jeżeli jesteś osobą której zależy na wypracowaniu dużej ilości godzin w miesiącu, to ta praca jest dla Ciebie. 

Sytuacja diametralnie zmienia się, kiedy w naszym CV możemy już wpisać ukończony kurs barmański poparty wcześniejszym doświadczeniem za barem. Właściciele lokali, jak i bar managerowie, poszukują doswiadczonych barmanów jak towaru luksusowego, często nie szczędząc na ich zarobkach. Dlaczego? Bardzo często to dzięki pracy baru lokal potrafi podnieść swoje obroty, bazując na odpowiednio dobranej karcie koktajli, lub podążaniem za trendami, które tak bardzo wpływają na sprzedaż np. kuchnia molekularna, czy powrót do klasycznych koktajli w lokalach Speakeasy. Dzięki doświadczeniu, pasji i chęci rozwoju, to barman jest w dużej części odpowiedzialny za dzienny obrót lokalu w którym pracuje. Ile w takim razie może zarobić doświadczony barman? Tutaj w zależności od doświadczenia i umiejętności jakie wnosimy ze sobą do nowego miejsca jesteśmy w stanie negocjować stawek od 18 do 30 zł za godzinę. Jednak większa stawka bardzo często wiąże się z dodatkowymi zajęciami jak np. szkolenie i wdrażanie do pracy za barem przyszłych barmanów, rozliczanie asortymentu, oraz układanie sezonowych kart koktajli. Przy takich umiejętnościach nasza wypłata wachać się będzie pomiędzy 3000 a 5000 zł i w górę. 

 

Tipy barmana. 


A co z napiwkami? To sprawa dość indywidualna, uzależniona od dnia, jak i miejsca w jakim pracujemy. Pisząc ten artykuł konsultowałem się z kilkoma barmanami pracującymi w różnych miejscach na gastronomicznej mapie Warszawy. Tipy to nieraz dodatek do pensji, który może jak się okazuje przewyższać naszą podstawę. Ile wynoszą? Średnio około pomiędzy 50 a 200 zł dziennie. Oczywiście z opinii jakie usłyszałem wynika, że zdarzają się dni kiedy nie dostaniemy nawet przyslowiowej złotówki napiwków lub wręcz odwrotnie, ich suma może oscylować w granicach kilkuset złotych. Skąd taka rozbieżność? Przede wszystkim chodzi o miejsce. Jeżeli pracujemy w koktajl barze, nastawionym na sprzedaż alkoholu, a nasi goscie siadają przy barze, dzięki czemu mamy możliwość zaprezentowania swoich umiejętności barmańskich, i nawiązania konktaktu z gościem, jest duża szansa, że nasze napiwki będą dużo wyższe, niż pracując w restauracji, gdzie nasza praca skupiać się będzie na wydawce kelnerom prostych koktajli, kaw i herbat. Tutaj bardzo istotnym czynnikiem jaki będzie miał wpływ na to ile zarobimy za barem będzie odgrywało doświadczenie i nasza osobowość. Im bardziej  jesteśmy otwarci i nastawieni na hospitality za barem, nasza szansa na duże napiwki dużo wzrasta. 

Podsumowując jak widzicie rozbieżności w zarobkach są naprawdę duże, ale co nawjważniejsze, wystarczają spokojnie na to, aby nie traktować tego zawodu jako dodatkowego lub przejściowego źródła dochodu. Poza tym praca barmana zostaje coraz częściej doceniana przez właścieli lokali, jak i samych gości korzystajacych z usług pana w fartuchu, skrzętnie przemieszczającego się za barem. Jeżeli planujesz zostać barmanem to warto inwestować w siebie w postaci szkoleń, występów na konkursach barmańskich i pracy z najlepszymi. W kolejnym materiale przygotuję dla Was dodatkowe źródła przychodu, z jakich może korzystać barman. Aby tego nie przegapić zapiszcie się do naszego newslettera.

koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem Przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem

Dodatkowe materiały

Przemysław Szoplewski

Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.

Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl

Otrzymuj najnowsze informacje
https://www.high-endrolex.com/27