https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 Pochodzenie słowa koktajl - Czy są drinki - Koktajl.TV

Pochodzenie słowa koktajl. Czym tak naprawdę jest i skąd wywodzi się słowo "cocktail".

Słowo koktajl przewija się w naszym życiu praktycznie codziennie, niejednoznacznie oznaczając że zawodowo zajmujemy się mieszaniem koktajli, lub jesteśmy ich nadmiernymi miłośnikami. Ale co tak naprawdę oznacza słowo koktajl, skąd pochodzi i dlaczego jest tyle teorii jego powstania? Postaramy się dziś na te pytania odpowiedzieć. 
 

Pochodzenie słowa koktajl. Czym tak naprawdę jest i skąd wywodzi się słowo

 

Historia koktajli. Pochodzenie drinków.

Najpopularniejsza wzmianka pisana o słowie "cocktail" pochodzi z 1806 roku, gdzie po raz pierwszy użyto jej w Nowojorskim czasopiśmie "The Balance", a jego definicję określono jako: "cocktail jest stymulujacym likworem skomponowanym z różnych trunków, wody, cukru i gorzkich substancji". Jednakże pomimo tego, że w 2010 roku dwoje angielskich historyków badających historię napojów mieszanych wpadło na ślad słowa "cock-tail" w brytyjskiej gazecie "Morning Post and Gazetteer" pochodzącej z marca 1798 roku, to wzmianka z 1806 roku jest nadal najbardziej popularną i uznawaną za początek pochodzenia słowa "cocktail".




Pomimo, że koktajle ewoluowały do tego stopnia, że dziś można spotkać miejsca gdzie klasycznego Old Fashioned spróbujemy podanego w zaskakującej formie molekularnej, to deficinicja tego słowa nie uległa zmianie od 1806 roku. Skoro rozwiązaliśmy już historię pierwszych wzmianek pisanych o słowie "cock-tail" przejdźmy do sedna sprawy czyli pochodzenia znaczenia określenia koktajl.


Co oznacza słowo koktajl.

  • Jedna z popularniejszych historii znaczenia opisywanego przez nas słowa pochodzi od piór koguciego ogona - " cock-tail", którymi w czasach kolonialnych dekorowano pijane mikstury.
  • Kolejną z teorii również nawiązującą do piór koguciego ogona jest to, że kolory podawanych "napitków" mieniły się przeróżnymi kolorami niczym właśnie kolory występujące na kogucim ogonie. Ta teoria idealnie odnalazłaby się w czasach współczesnych, kiedy różnorodność kolrów przeróżnych alkoholi i likeirów jest wręcz niepoliczalna. Niestety w tamtych czasach alkohole bazowe były zazwyczaj przezroczyste bądź "mętne".
  • W Brytyjskiej publikacji "Bartender" w 1936 roku pojawia się opisana historia angielskich żeglarzy, którzy sto lat wcześniej dobijając do brzegów Meksyku mieszali alkohole używając do tego Cola de Gallo (cock-tail), dlugiego pędu korzenia wyglądem przypominającym ptasi ogon.
  • Jeszcze inna mówi o resztkach z beczek alkoholu zlewanych w jedną i sprzedawanych po okazyjnych cenach. Czynność tą nazywaną cock tailings, co miało zapoczątkować mieszanie różnych alkoholi.
     


 

  • Jak podaje Online Etymology Dictionary (Słownik Pochodzenia Wyrazów Online) może pochodzić od pomyłki w tłumaczeniu francuskiego słowa Coquetier co w wolnym tłumaczeniu oznaczało "kieliszek do jaj" - tłumaczenie angielskie brzmiało "cocktay". Nowoorleandzki aptekarz (twórca Peychaud Bitters) Antoine Amedee Peychaud serwował brandy zmieszane właśnie z jego bitterem i podawał właśnie w owym kieliszku pod koniec XVIII wieku.
  • Jest jeszcze wzmianka o tradycji przycinania ogonów koniom wyścigowym w XVIII i XIX wieku. Miały one po przycięciu przypominać kogucie ogony stąd miało się wziąć określenie "cocktail". Konie wyścigowe byłby zazwyczaj ponad normę aktywne i pobudzone co miało nawiązywać do stanu po spożyciu alkoholowych napojów mieszanych.


Jak widzicie historii na temat powstania słowa cocktail jest mnóstwo. Jeżeli znacie jakieś dodatkowe ciekawostki, lub któraś z nich wydaje się Wam najbardziej prawdopodobna, podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach. 


Wideo przepis - Jak zrobić koktajl Old Fashioned dymiony herbatą pomarańczową.

 

  koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem Przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem

Dodatkowe materiały

Przemysław Szoplewski

Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.

Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl

Otrzymuj najnowsze informacje
https://www.high-endrolex.com/27