https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 CUBA LIBRE DRINK - kubański przepis z rumem - Koktajl.TV

CUBA LIBRE - przepis na najbardziej kubański drink z rumem!

Cuba Libre to jeden z najpopularniejszych drinków imprezowych na świecie. Stał się kultowy nie tylko dlatego, że jest to po prostu połączenie rumu z coca colą i limonką, ale również dzięki dość ciekawej historii powstania tego, jakże rozpoznawalnego koktajlu na całym świecie. Przed Wami przepis na kubański drink  -  Cuba Libre.

CUBA LIBRE - przepis na najbardziej kubański drink z rumem!

 

Cuba Libre Drink.
Historia i przepis na kubańskiego drinka z colą.


Dzisiaj pomimo już iście późnojesiennej pogody przeniesiemy się na rozpaloną słońcem Kubę. Tanecznym krokiem w rytm kubańskiej salsy zabieram Was do Havany - kubańskiej stolicy. Jest rok 1898. Trwa wojna amerykańsko - hiszpańska o wpływy w rejonie Pacyfiku. W jednym z lokalnych barów w starej części Havany jeden z żołnierzy Fausto Rodriguez, nazywany później jako kapitan Russell zamawia rum z limonką i coca colą. Połaczenie składników miało symbolizować zjednoczone strony, rum - jeden z popularniejszych towarów eksportowych Kuby i coca cola utożsamiana z USA. Napój na tyle przypadł do gustu żołnierzom przebywającym w barze, że tamtego wieczora wypito niezliczoną ilość kolejek co chwila przerywając niosącym się po okolicy okrzykiem - CUBA LIBRE, co w wolnym tłumaczeniu oznacza WOLNA KUBA. Tak właśnie powstał jeden z dziesięciu najpopularniejszych koktajli świata.

 

 

drinki-z-cola

 

 Czasy prohibicji w USA jedynie przyczyniły się do rozpopularyzowania koktajlu. Dodatek coca coli i limonki do rumu był niezwykle udanym składnikiem maskującym alkohol, podczas niezapowiedzianych kontroli, we wszelkiego rodzaju barach, pubach czy restauracjach. Przełomowy dla jakże świetnej receptury okazał się także rok 1944, kiedy to grupa Andrew's Sister nagrała przebój pod tytułem "Rum and Coca Cola", co znacznie wpłynęło na rozpopularyzowanie koktajlu na świecie.


 


W refrenie Andrew's Sister śpiewają o Cuba Libre:

Drinkin' rum and Coca Cola
Go down Point Cumana
Both mother and daughter
Workin' for the Yankee dollar 

tłumacząc brzmi to mniej więcej tak:

Pijąc rum i coca colę
Zmierzaj do Point Koomahnah
Gdzie zarówno matka i córka
Pracują za jankeskiego dolara" 

 

cuba-libre-przepis

 

Do mojego Cuba Libre użyłem mojego ulubionego białego rumu jakim jest Angostura Reserva.  Cuba Libre drink z orzeźwiającą limoniką i dodatkiem coca coli to jedno z moich ulubionych połączeń. Przede wszystkim prostota wykonania - nie potrzebujemy żadnego sprzetu aby przygotować popularne rum & coke. Idealny imprezowy drink, gasi pragnienie a zarazem orzeźwia. Warto podać z dużą ilością lodu (przeczytaj o znaczeniu lodu z drinkach), a proporcje dodania rumu i coca coli do drinka cuba libre, każdy niech dobierze do swojego podniebienia. Na dole podałem proporcje, które mi najbardziej odpowiadają. Jeżeli znacie lepsze, podzielcie się nimi w komentarzach poniżej artykułu.

 

 

drink-z-rumem-i-cola

 

Przepis na drink Cuba Libre.

 

 Składniki:  Sposób przygotowania:
 40 ml jasnego rumu np. Angostura Rum
 2 cząstki limonki
 coca cola
 lód
 Do szklanki wypełnionej lodem dodaj 40 ml jasnego rumu. Wciśnij do środka dwie ćwiartki limonki. 
 Całość uzupełnij coca colą.
 Zamieszaj!

 

koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem Przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem

 

Sprawdź również wideo przepis na Cuba Libre.

 

Dodatkowe materiały

Przemysław Szoplewski

Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.

Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl

Otrzymuj najnowsze informacje
https://www.high-endrolex.com/27