https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 Food and Wine Pairing, czyli łączenie wina i potraw - Koktajl.TV

Food and Wine Pairing, czyli łączenie wina i potraw.

Tagi: porady wino

Food Pairing to obecnie bardzo modna, zasada łączenia alkoholu z jedzeniem. Nie inaczej ma to się do parowania wina i jedzenia. Jedne wina bywają cięższe, drugie lżejsze, co dokładnie tak samo przekłada się na jedzenie. Jak łaczyć ze sobą wina i potrawy? O tym opowiem już dalej. Zapraszam.

Food and Wine Pairing, czyli łączenie wina i potraw.

 

Zasada równowagi.

Zacznijmy od tego, że wina białe są lżejsze od win czerwonych, na podobnej zasadzie jak półtłuste mleko jest lżejsze od śmietany. Podobnie jest z jedzeniem, potrawy oparte na białym mięsie i ryby są dużo lżejsze od tych z czerwonym mięsem. Podstawową zasadą łączenia win i potraw jest równowaga. Wino, które mamy w kieliszku nie powinno przytłaczać ani ginąc w połączeniu z potrawą którą mamy na talerzu. Dlatego też wina lekkie, tzn. białe będziemy łączyć z lekkimi potrawami (kurczak, indyk ryby) a wina cięższe, tzn. czerwone z cięższymi potrawami (czerwonym mięsem). 

 Wiele osób nie lubi zbyt wytrawnych czerwonych win twierdząc że są one zbyt cierpkie. To poczucie cierpkości powodowane jest przez substancje zwane taninami. Ciekawe jest to, że taniny świetnie komponują się z proteinami obecnymi w mięsie. Popijając steka ciężkim czerwonym winem wino to wcale nie będzie cierpkie. Co więcej, wino świetnie dopełni smak mięsa.
 

drinki-z-wina


Jak łączyć potrawy pikantne, sery czy desery z winem.

 

Jak podejść do potraw pikantnych? Otóż cukier łagodzi pikantność, a taniny ją potęgują. Jeśli więc nie jesteśmy fanami pikantnych smaków do pikantnego dania, np. krewetek z chili warto podać słodkie Moscato. Cukier zawarty w winie doskonale złagodzi pikantność chili. Jest zaś kochamy się w ostrych smakach to do pikantnego Chili con carne możemy zaserwować wytrawnego ciężkiego Shiraza.

Z serami sprawa jest nieco skomplikowana, jako że istnieje tak mnóstwo gatunków sera! Generalnie do lekkich miękkich serów, (np. ser kozi) podajemy białe wina, do ciężkich (np. parmezan) idealne będą wina czerwone. Sery niebieskie i zielone świetnie komponują się ze słodkimi winami (słodycz równoważy wielką aromatyczność tych serów). 

Do deserów klasycznie podajemy wina słodkie, choć do gorzkiej czekolady możemy spróbować podać czerwone wytrawne wino.

Na koniec chciałbym zachęcić Was do eksperymentowania! Nie dajmy się zwariować zasadą i bawmy się świetnie szukając nowych niekonwencjonalnych połączeń!:) 

koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem Przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem

Dodatkowe materiały

Przemysław Szoplewski

Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.

Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl

Otrzymuj najnowsze informacje
https://www.high-endrolex.com/27