https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 Mint Julep - Miętowy Drink z Whisky - Historia - Koktajl.TV

Mint Julep przepis - klasyczny drink z whisky i miętą, swoją historią sięgający do początku XVIII wieku.

O ile pierwsze wzmianki o tym orzeźwiającym koktajlu z whisky pojawiły się już na początku XVIII wieku, to prawdziwą popularność wśród mieszkańców Ameryki zyskał on w 1938 roku, kiedy to  pierwsze porcje zostały wyserwowane na popularnych wyścigach konnych czyli "Kentucky Derby". Od tamtej pory Mint Julep stał się nieodłączną częścią organizowanych co roku zawodów a dziś podczas dwudniowych rywalizacji serwuje się ich ponad 80 tysięcy! Dlaczego ten prosty i orzeźwiający drink podbił serca Amerykanów przeczytacie dalej.

Mint Julep przepis - klasyczny drink z whisky i miętą, swoją historią sięgający do początku XVIII wieku.

 

Mint Julep. Historia drinka z miętą i whisky.

Prawdziwa historia Mint Julepa według Chrissa Morrisa z Woodford Reserved, sięga setek lat wstecz, na ziemie dzisiejszych Państw Arabskich. Drink na bazie wody i płatków róży, nazywany był wtedy "julab". Delikatny i orzeźwiający napój, podnosił reputację spożywajacych go mieszkańców a zetknięcie kultury Arabskiej ze Śródziemnomorską Europejską kulturą, pozwoliło zakorzenić rdzenny przysmak Arabów także w Europie. Płatki róży zastąpiono ogólnodostępną miętą, a wieść o nowej  orzeźwiającej miksturze szybkim echem rozchodziła się po całej Europie. Mint Julep miał być w tamtych czasach porannym napojem, odpowiednikiem jakże dziś popularnej kawy. " Jeden łyk i gotowy do pracy" - tak farmerzy przygotowywali się na długi dzień w pracy na farmie. 

Największą transformację mikstura mięty i wody przeszła poprzez dodanie Amerykańskiej Bourbon Whiskey. Mint Julep został odświeżony i pod postacią połączenia świeżej mięty, cukru, wody oraz dobrego Amerykańskiego Bourbonu zaczął pojawiać się na salonach jako orzeźwiający, stawiajacy na nogi koktajl. 

 

 

Mint Julep - przepis na drink.

 

Składniki Sposób przygotowania

 50 ml Bourbon Whiskey

 łyżka cukru pudru lub 15 ml syropu cukrowego 

 10 listków świeżej mięty

 kruszony lód

Do szklanki lub metalowego kubka dodaj cukier puder lub syrop cukrowy i 2 łyżeczki wody.
Do tego wrzuć liście mięty i delikatnie je rozetrzyj aby wydobyć z nich olejki eteryczne i rozpuścić cukier.
UWAGA - zbyt mocne ucieranie mięty sprawi, że wydobędziemy z niej niechcianą gorycz.
Następnie dodaj kruszony lód i Whiskey. Energicznie wymieszaj łyżką.
Jeszcze troszkę kruszonego lodu aby utworzyć górkę z czubkiem przypominającą lodowiec i gałązka mięty do dekoracji.
Miętę możemy posypać cukrem pudrem co sprawi wrażenie oszronienia.

 

Mint Julep drink jest to koktajl idalnie zbalansowany, mocny a zarazem bardzo orzeźwiający. Użycie mięty i ogromnej ilości kruszonego lodu sprawia, że gasi pragnienie i ochładza już po pierwszym łyku. Podany w metalowym kubku wygląda bardzo ekskluzywnie, a dodatkowego smaczku dodaje posypana cukrem mięta, która imituje oszronienie.

koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem Przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem

Dodatkowe materiały

Przemysław Szoplewski

Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.

Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl

Otrzymuj najnowsze informacje
https://www.high-endrolex.com/27