https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 Whisky Sour - najlepszy przepis na drinka z whisky - Koktajl.TV

Whisky Sour - przepis na klasycznego drinka z whisky.

Whisky sour to klasyczny koktajl, który dzięki prostocie połączenia składników a zarazem walorom smakowym pozstaje jednym z najpopularniejszych drinków na świecie. Połączenie whisky, soku z cytryny oraz syropu cukrowego pozwala uzyskać bardzo orzeźwiający, wyrazisty koktajl, którego każdy z miłośników whisky musi przynajmniej raz spróbować. Dziś pokażemy Wam dwie wersje przygotowania tego koktajlu :oryginalną recepturę sprzed prawie 200 lat, oraz z użyciem białka jaja kurzego. Zapraszamy!

Whisky Sour - przepis na klasycznego drinka z whisky.

 

Whisky Sour. Historia i pochodzenie
najbardziej znanego drinka na świecie.

Pomimo, że pierwsze wzmianki o drinku whisky sour pochodzą z 1862r, kiedy to recepturę w swojej książce "The Bartender's Guide: How to mix drinks" zamieścił "ojciec" barmanów Jerry Thomas, to już prawie sto lat wcześniej miksturę o bardzo zbliżonych składnikach pijali brytyjscy żeglarze Królewskiej Marynarki Wojennej.  Podczas długich podróży morskich woda nie zawsze nadawała się do spożycia, przez co często zastępowano ją alkoholem. Szkorbut był kolejnym zagrożeniem dla żeglarzy, przez co starano się przed nim zabezpieczać sprzywając cytryny i limonki, które zostały wykorzystane jako kolejny ze składników mikstury. Co ciekawe właśnie od dziennej porcji spożycia limonek i cytryn przez żeglarzy British Navy powstało określenie "Limeys" czyli Angole. Wodę i cukier dodawano dla smaku, a miskturę tą nazywano Grogiem.

Czyż nie zauważacie podobieństwa przepisu jeśli chodzi o Whisky Sour? Podmiana alkoholu bazowego Grogu, czyli rumu na whisky daje nam możlwiość przygotowania tego jakże nieszablonowego koktajlu.

 

whisky-sour-drink

 

Whisky sour bez białka.

 

 Składniki:  Sposób przygotowania:

 

 40 ml whisky
 20 ml soku z cytryny
 10 ml syropu cukrowego

 Do shakera wypełnionego lodem dodaj wszystkie składniki i energicznie wstrząśnij. 
 Przelej do szklanki wypełnionej lodem. Dekoracja cytryną i wisienką koktajlową.

 

Składniki Sposób przygotowania
 40 ml whisky
 20 ml soku z cytryny
 10 ml syropu cukrowego
 Do shakera wypełnionego lodem dodaj wszystkie składniki i energicznie wstrząśnij. 
 Przelej do szklanki wypełnionej lodem. Dekoracja cytryną i wisienką koktajlową.

 

Whisky sour z białkiem jaja. Dlaczego warto?

Obecnie bardzo popularną formą podania Whisky Sour jest przepis z wykorzystaniem białka jaja kurzego. Poprzez energiczne wstrząsanie w shakerze samego białka tzw. dry shake, otrzymamy delikatną, napowietrzoną kremową piankę, która sprawi, ze koktajl bedzie aksamitny a jego dodatkowym walorem będzie przyciągający wzrok wygląd. Jednym słowem białko robi robotę. Spróbujcie obu przepisów i w komentarzu zostawcie wiadomość, która wersja przypadła Wam bardziej do gustu. 
   
 

WHISKY SOUR Z BIAŁKIEM 
Składniki Sposób przygotowania

 40 ml whisky
 20 ml soku z cytryny
 10 ml syropu cukrowego
 białko jaja kurzego
 2 krople angostury bitters

     Do pustego shakera wlej białko jaja i energicznie wstrząśnij,
     aby je napowietrzyć.
     Dodaj lód, resztę składników i energicznie wstrząśnij.
     Przelej do szklanki wypełnionej lodem.
     Dekoracja skórką z cytryny i wisienką koktajlową.
 

 

koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem Przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem

Dodatkowe materiały

Przemysław Szoplewski

Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.

Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl

Otrzymuj najnowsze informacje
https://www.high-endrolex.com/27