https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 Przepis na NAJLEPSZY syrop z kwiatów czarnego bzu - Koktajl.TV

Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu.

Tym razem zapraszam Was do wspólnego przygotowania domowego syropu z kwiatów czarnego bzu, który połsuży nam jako dodatek do lemoniad, koktajli i orzeźwiających drinków na nadchodzące lato! Zapraszam.

Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu.

 

To był maj, pachniała Saska Kępa.

 

Maj to mój ulubiony miesiąc. Nie tylko dlatego, że jest już ciepło, zielono i nawet tych najsamotniejszych dopada znienacka miłość,  ale kocham maj przede wszystkim dlatego, że wtedy kwitną bzy. Jedną z odmian jest ten filoletowy, aromatyczny, który zawsze zrywam do wazonu, aby móc rozkosozwać się jego przyciągającym wzrok kolorem, jak i przepięknym zapachem. Można by spokojnie zanucić tutaj klasyk Maryli Rodowicz pod tytułem - Małgośka:


"To był maj pachniała Saska Kępa,
szalonym zielonym bzem"


Drugą odmianą, którą można spotkać prawktycznie wszędzie, jest czarny bez, który kwitnie na biało. Na pewno zauważyliście kilkumetrowe krzaki oblepione białymi rozłożystymi pąkami. To właśnie z tych pąków na przełomie lipca i sierpnia dojrzewać będzie czarny bez, tak porządany w domowej spiżarni czy w postaci syropu czy konfitury. I jako że wszyscy znamy wykorzystanie owoców czarnego bzu, to nie każdy wie, że kwiaty czarnego bzu też można świetnie wykorzystać w kuchni. Chciałbym Wam pokazać jak z kwiatów czarnego bzu przygotować pyszny syrop, który wykorzystami w kuchni do pysznej, orzeźwiajacej lemoniady i drinków.

syrop-z-kwiatu-bzu

syrop-z-bzu

 

Przepis na syrop z kwiatów bzu - krok po kroku.

 

Zacząłbym od tego, że jeśli już będziecie zbierać kwiaty bzu to proszę nie obcinajcie wszystkich. Zostawcie trochę dla ptaków, lub dla tych którzy czekają na dojrzałe już owoce czarnego bzu na przełomie lipca i sierpnia. Starałem się wybierać najbardziej dojrzałe pąki, w których wszystkie kwiaty zakwitły. Tak zebrane kwiaty dokładnie umyłem, odcedzając wodę i wykłądając pęki na papierze do pieczenia na słońcu. Teraz czas na opuszczenie swoich legowisk mają wszelkeigo rodzaju robaczki, które pozostały w kwiatach po myciu. Kiedy już kwiaty dokładnie wyschły przygotowałem dzbanek, ale możecie również użyć dużego słoika do którego starannie wyselekcojonowałem same małe łodyżki z kwiatami, odcinając zielone gałązki, które zawierają w sobie dużo goryczy. 
 

kwiat-bzu-syrop

kwiat-bzu-przepis


Gorąca zalewa kwiatu bzu.

 

Nasze kwiaty będziemy musieli zalać gorącym syropem przygotowanym na bazie wody i cukru. Nie jest to nic innego jak syrop cukrowy w najprostszej postaci. Ja swój syrop przygotowałem w stosunku 1:1 wody i cukru, ale jeżeli chcecie mniej słodszy, śmiało możecie przygotować w stosunku 2:1 wody i cukru. 

WAŻNE aby zagotować naszą zalewę z cukru i wody, co pozwoli nam dłużej przechowywać syrop w słoiku, nawet przez kilka miesięcy. Tak przygotowaną gorącą zalewę dodajemy do kwiatów bzu i odstawiamy na 12 - 48h. W tym czasie syrop z bzu nabierze koloru i aromatu. Im dłużej pozwolimy mu odpocząć, tym jego smak i zapach będzie intensywneijszy. Proponuję odstawić go na minimum 24 godziny.

domowy-syrop-z-bzu

przepis-na-syrop-smakowy

 

Odcedzenie syropu z bzu.

 

Po czasie kiedy syrop się zmaceruje, czyli nabierze smaku, koloru i aromatu należy odcedzić kwiaty od płynu. Można to zrobić przez bardzo gęste sitko, lub pepierowy filtr np. do kawy. Tak przelany syrop możemy zakręcić i odstawić do spiżarni, lub wykorzystać do lemoaniad i drinków.

Już jutro pojawią się kolejne przepisy na bazie domowego syropu z bzu, więc aby ich nie przegapić zapiszcie się do naszego newslettera. Koktajl.tv - zmieniamy kulturę picia alkoholu.

syrop-z-kwiatu-czarnego-bzu

koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem Przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem

Dodatkowe materiały

Przemysław Szoplewski

Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.

Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl

Otrzymuj najnowsze informacje
https://www.high-endrolex.com/27