https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 Co to jest Aperol - Historia, skład i z czym pić aperol - Koktajl.TV

Co to jest Aperol. Historia, skład, smak i pochodzenie Aperolu.

Dzisiejszym sprawcą zamieszania jest Aperol. Chciałbym opowiedzieć Wam co to jest Aperol, jego skład, historię, smak oraz pochodzenie. Aby się o tym przekonać zabiorę Was w ponad 100 letnią podróż do początku XX wieku. Obieramy kierunek Włochy! Zapraszam.

Co to jest Aperol. Historia, skład, smak i pochodzenie Aperolu.

 

Co to jest Aperol, a czym jest Aperitif?

 

Kiedy rozpoczyna się ciepła wiosna wychodząc na ulice miast, w przyrestauracyjnych ogródkach pojawiają się niczym przebiśniegi, kieliszki do wina wypełnione intensywnie pomarańczowym, musującym płynem, w którym zanurzone są nie mniej pomarańczowe plastry pomarańczy. Jest to nic innego jak najpopularniejsze połączenie Aperolu z Prosecco i wodą gazowaną - czyli Aperol Spritz

 Co to jest Aperol? Aperol jest to włoski alkohol ziołowy, o unikalnym słodko-gorzkim smaku. Aperol jest wynikiem siedmioletniej pracy braci Luigi i Silvio Barbieri oraz eksperymentów nad unikalną jak dotąd recepturą. Ten ziołowy włoski alkohol został zaprezentowany po raz pierwszy w 1919 roku podczas międzynarodowych targów w Padwie, jednakże jego popularność uzyskała międzynarodową aprobatę dopiero po drugiej wojnie światowej.

Czym jest Aperitif? Aperol jest to znany na całym świecie ziołowy aperitif (z włoskiego aperitivo), czyli podawany przed posiłkiem napój alkoholowy, podawany przed posiłkiem zazwyczaj dla pobudzenia apetytu i wzmożenia wydzielania soków trawiennych. Jako, że zawartość procentowa alkoholu w Aperolu wynosi jedynie 11 procent został uznany kobiecym alkoholem, nie tylko ze względu na rzucajacy się w oczy, intensywnie pomarańczowy kolor. 

 Smak i skład Aperolu.

 

Pomimo, że skład Aperolu pozostaje niezmienny od 1919 roku, to jego receptura do dziś pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą. Wiadome jest, że przy produkcji Aperolu używa się wyciągu z kilkunastu ziół i dodatków np. gencjana-goryczka, chinowiec, skórek gorzkich pomarańczy czy rabarbaru. 

Mi osobiście smak tego 11-to procentowego ziołowego aperitifu przypomina topiące się pomarańczowe lody na patyku, które pamiętam z dzieciństwa z dość wyraźnym posmakiem goryczki, która pojawia się przy finiszu. Gorycz tą mógłbym porównać do smaku soczystego kawałka różowego grejpfruta. W zapachu wyczuwalne lekkie nuty alkoholu, skórki pomarańczy w połączeniu z ziołowymi aromatami, które przeważają. Można wyczuć też nutę słodkiej wanilii. Finisz jest bardzo ziołowy, można wręcz powiedzieć, że gorzki.

 

aperol-spritz-drink


Jak i z czym pić Aperol?

 

Wielu z Was zastanawia się na pewno jak i z czym pić Aperol? Postaram się Wam przybliżyć kilka podpwoiedzi z czym pić Aperol. Pomimo, że smak Aperolu jest bardzo rześki i zbalansowany, a ja sam uwielbiam wytrawne smaki, to nie do końca zasmakował mi Aperol pity na czysto, nawet z dodatkiem lodu. Przede wszystkim Aperol  dobrze smakuje z dodatkiem dużej ilości lodu, owoców cytrusowym jak np. pomarańcze, grejpfruty i dopełnieniem wodą gazowaną, prosecco, czy cytrusowymi lemoniadami. Aczkolwiek najpopularniejszym sposobem picia Aperolu jest drink w postaci Aperol Spritz, z dodatkiem prosecco i wody gazowanej, serwowany w kieliszku do wina.

 

Gdzie kupić - Tesco, Biedronka, Lidl, Carrefour.
Cena Aperolu. Gdzie najtaniej.

Teraz pozostaje pytanie gdzie kupić Aperol i ile kosztuje. Pomimo, że popularność Aperolu w większych miastach jest ogromna i można go kupić w prawie każdym sklepie ze strefą monopolową to postanowiłem dla Was sprawdzić ile kosztuje i gdzie bez trudu go kupicie. Duże sieci handlowe typu Biedronka, Tesco, Lidl podpisują z koncernami umowy na niestandardowe produkty, aby dodać móc je sprzedać w promocji. Dlatego warto sprawdzać gazetki promocyjne czy w danym sklepie można go akurat dostać. Sprawdziłem dla Was Biedronkę, Tesco i Lidl i udało mi się go kupić jedynie w Tesco. Carrefour zazwyczaj ma tak rozbudowaną strefę alkoholową, że bez problemu go w nim dostaniecie.

 A jaka jest cena Aperolu? Standardowo cena wacha się w granicach 55-60 zł, najczęściej spotykaną ceną jest ta w okolicach 58 zł za butelkę 0,7 litra. Wgłębiajac się w temat i szukajac promocji wpadłem na gazetkę promocyjną z Tesco, gdzie można było go kupić za 39 zł <> !! Dlatego właśnie warto sprawdzać promocje! 

 

Czym zastąpić Aperol? 

 

Ze względu na swoją cenę oraz dostępność, wielu z Was zastanawia się czy jest jakiś odpowiednik, zamiennik Aperolu. Ostatnio na rynku pojawił się nowy produkt od Ambra S.A w postaci Cin&Cin Bitter Fresh. Jest to produkt na bazie wina, ziół oraz skórek z pomarańczy. Bitter Fresh jest produktem dużo mniej intensywnym w smaku niż sam Aperol, aczkolwiek różnica cenowa jest znaczna bo zamiennik kosztuje 1/3 ceny Aperolu. Wystarczy dodać podwójną porcję zamiennika, zeby otrzymac prawie identyczny efekt. Spróbujcie zastąpić włoski aperitif tym produktem i dajcie znać w komentarzach czy Wam smakowało! 

 

koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem Przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem
 

Dodatkowe materiały

Przemysław Szoplewski

Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.

Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl

Otrzymuj najnowsze informacje
https://www.high-endrolex.com/27