Drambuie. Historia, pochodzenie, cena.

Tagi: Drambuie

Zapraszam Was na kolejny, przygotowany specjalenie dla Was tekst na temat historii, smaku i ciekawostek na temat szkockiego likieru na bazie whisky, czyli Drambuie. Postaram się także sprawdzić dla Was cenę, gdzie go kupić, oraz pokazać Wam z czym łączyć ten pyszny korzenno ziołowy likier. 

Drambuie. Historia, pochodzenie, cena.

 

Co to jest Drambuie?

Pierwszy raz z likierem Drambuie spotkałem się podczas mojego pierwszego kursu barmańskiego w 2006 roku. Wtedy jeszcze jako miłośnik słodkich alkoholi, likier od razu przypadł mi do gustu. I pomimo, że moje ulubione smaki całkowicie ewoluowały w kierunku wytrawnych alkoholi, to Drambuie jest likierem produkwanym na bazie mojego ulubionego alkoholu, czyli whisky, miodu i ziołowych dodatków. 

 

Historia i pochodzenie.

 

Historia powstania Drambuie ma swoje polskie korzenie. Według legendy autorem receptury Drambuie był książę Karol Edward Stuart, który po przegranej bitwie pod Culloden, kończącej II powstanie Jakobińskie, podczas którego próbowano przywrócić na tron brytyjski dynastię Stuart, uciekł na wyspę Sky, gdzie pomocy i schronienia udzielił mu Charles Mckinnon. W podziękowaniu za pomoc Karol Edward Stuart, który był prawnukiem Jana III Sobieskiego, przekazał rodzinie McKinnon przepis na sekretny trunek Drambuie. Nazwa Drambuie została zastrzeżona w 1893 roku, a w 1909 roku, rozpoczęto sprzedaż tego ziołowo-miodowego likieru. 

Co oznacza Drambuie? Nazwa pochodzi od gaelickiego powiedzenia an dram buidheach, co w tłumaczeniu oznacza porcja alkoholu dająca satysfakcję. 

 

Skład i smak likieru Drambuie.

Pomimo, że receptura Drambuie jest jest pilnie strzeżoną tajemnicą, to postaram się Wam przedstawić jak najwięcej o składzie i smaku tego alkoholu. Szkocki likier jest produkowany na bazie whisky, miodu wrzosowego, ziół oraz korzeni. Wiadomo, ze w skład wchodzi m.in. anyż, gałka muszkatołowa czy szafran. Wyczuwalnych jest także wiele innych korzennych aromatów. Bazą Drambuie jest mieszanka starannie dobranych whisky z regionów Speyside i Highland.

Smak. W smaku można wyczuć lekko dymy, bardzo słodki, ziołowy smak o dominującym smaku miodu, który tutaj smakuje bardzo naturalnie. W swojej konsystencji likier Drambuie przypomina bardzo gęsty syrop o pięknym bursztowym kolorze i unikalnym świetnym aromacie.

 

Cena i gdzie kupić Drambuie.

 

Cena likieru oscyluje w okolicach 100 zł, chociaż najczęściej spotykaną ceną jest ta w okolciach 120 zł za butelkę 0.7 litra. Warto sprawdzać promocje w większych sieciach handlowych. Drambuie jest na tyle popularnym alkoholem, że można go kupić w większych sklepach z rozbudowanym działem monopolowym.

Gdzie kupić. Zrobiłem test i nie dostałem go w sieci Biedronka, Tesco, Lidl. Pierwszym sklepem w jakim udało mi się dostać butelkę była sieć Carrefour. W dużych miastach raczej nie ma problemu aby kupić butelkę Drambuie. Poimimo, że cena na pierwszy rzut nie jest atrakcyjna dla potencjalnego konsumenta, to uwierzcie mi, że smak rekompensuje wszystko. Jeśli już jesteście posiadzaczem butelki tego szkockiego likieru na bazie whisky to zapraszam dalej, gdzie powiem Wam jak i z czym pić Drambuie.

 

z-czym-pic-drambuie

 

Jak pić Drambuie.

Pomimo swojej 40% zawartości alkoholu ,to ze względu na swój intensywny i słodki smak Drambuie można pić z dodatkiem samego lodu. Bardzo dobrze komponuje się z dodatkiem lodu i uzupełnieniem takimi szprycerami jak np. woda gazowana, szampan, prosecco, piwo imbirowe czy sok pomarańczowy. Możesz także wycisnąć skórkę z pomarańczy czy limonki lub dodać plasterek świeżego imbiru aby dodać cytrusowych lub pikantnych nut. 

koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem Przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem

W dodatkowch materiałach pod spodem znajdziesz ciekawe przepisy na drinki z Drambuie.

Dodatkowe materiały

Przemysław Szoplewski

Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.

Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl

Otrzymuj najnowsze informacje