Oleo Sacharum. Przepis na syrop ze skórek pomarańczy.

Skórki cytrusowe zawierają tyle olejków eterycznych, że grzechem byłoby ich nie wykorzystać. Tym razem przygotujemy wspólnie Oleo Sacharum - słodki syrop o świetnym smaku i aromacie cytrusów, który wykorzystamy jako składnik drinków ale także substytut cukru w przypadku herbaty.

Oleo Sacharum. Przepis na syrop ze skórek pomarańczy.

 

Oleo Sacharum.
Aromatyczny syrop ze skórek pomarańczy.

 

Wiele cenne doświadczenia zyskałem dzięki pracy za barem, poznałem  wiele ciekawych osób i nauczyłem się gotować. Ale jedną z ważniejszych zasad którą wpojono mi w gastronomii było NO WASTE POLICY - czyli wykorzystujemy produkty których używamy w 100 %, nie wyrzucając ich do śmieci bezsensownie. 

Przykładem niech będzie pomarańcza z której wyciskamy sok. Wiem, że 99% z Was wyrzuci łupinę z której wyciśnięto przed chwilą sok do śmieci. A gdyby obrać skórki i wykorzystać je do przygotowania pysznego, słodkiego, aromatycznego olejku eterycznego, który idealnie nada się do koktajli takich jak np. Old Fashioned czy jako słodzik do herbaty? Uwierzcie mi, że sami zaskoczycie się smakiem. Zaczynajmy.

Do użycia mojego oleo sacharum uzyłem skórek z czterech pomarańczy i czterech cytryn. Cytrusy umyłem i obrałem za pomocą obieraczki do warzyw aby uzyskać samą skórkę zawierającą olejki eteryczne bez białej gorzkiej błony. Jeżeli nie macie obieraczki możecie cienkkiego i ostego noża. Skórki zasypałem w słoiku cukrem i po upływie doby otrzymacie świetnie smakujący i aromatyczny syrop z pomarańczy, który można wykorzystać do ciasta czy koktajli. Pozostałe skórki ze słoika możecie skroić i użyć do ciasta. 

oleo-sacharum-przepis


przepis-na-syrop-pomaranczowy

syrop-z-pomaranczy

 

Przepis na syrop ze skórek pomarańćzy - Oleo Sacharum

 

 Składniki:   Sposób przygotowania: 
 4 pomarańcze
 4 cytryny
 pół szklanki cukru
 słoik
 Cytrusy myjemy dokładnie aby pzobyć się pestycydów ze skórki.
 Obieramy skórki z cytrusów obieraczką do warzyw i umieszczamy je w słoju.
 Zasypujemy cukrem.
 Zostawiamy na co najmniej 3 h, ale najlepszą opcją są 24h maceracji. 
 Przecedzamy syrop przez sito, butelkujemy i trzymamy w lodówce.

koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem Przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem

Jeżeli przepis Ci się podobał zostaw łapkę w górę i udostepnij go znajomym. Żeby nie przegapić kolejnych pysznych przepisów zapisz się do newslettera umiesczonego po prawe stronie. Koktajl.TV - zmieniamy kulturę picia alkoholu.

Dodatkowe materiały

Przemysław Szoplewski

Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.

Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl

Otrzymuj najnowsze informacje