https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 https://www.high-endrolex.com/27 Koszerny Alkohol - Prawa Halacha i zasady kaszrutu - Koktajl.TV

Koszerny Alkohol. Prawa Halacha i zasady kaszrutu.

Koszerny według starych zbiorów żydowskich oznacza "czysty" lub "nadający" się do spożycia. Każdy ortodyksyjny Żyd kieruje się w życiu codziennym zasadami kaszrutu (koszerności), czyli swoistym prawem lub dietą podczas spożywania posiłków. Nie inaczej odnosi się to także do alkoholu. Czym jest koszerny alkohol, i jak to sprawdzić przeczytacie w artykule poniżej.

Koszerny Alkohol. Prawa Halacha i zasady kaszrutu.

 

Zasady Kaszrutu.

 

Aby zrozumieć definicję koszerności alkoholu postanowiłem zagłębić się dokładniej w prawa halacha, czyli reguły obowiązujące w prawie żydowskim. Prawa koszerności swoimi korzeniami sięgają do Tory, czyli pięcioksiągu Mojżeszowego. Są one ściśle przestrzegane przez ortodoksyjnych Żydów, a pieczę nad przestrzeganiem kaszrutu podczas produkcji zarówno produktów spożywczych jak i alkoholu sprawują rabini. 

Nie każdy jest świadomy, jak bardzo instynkt jakim jest jest jedzenie ma oddziaływanie na naszą sferę fizyczną, psychiczną i duchową. Nad wprowadzeniem diety zaczynamy zastanawiać się zazwyczaj dopiero, gdy z przyczyn zdrowotnych (fizycznych), wizyta u lekarza kończy się przypisaniem odpowieniej diety, aby np. obnizyć ciśnienie, cholesterol, czy po prostu zminiejszyć otyłość, która prowadzi do wielu groźnych powikłań lub chorób, co może skutkować nawet śmiercią. Psychologia i duchowość podczas jedzenia raczej rzadko jest przez nas brana pod uwagę. No może oprócz piątków, świąt czy postu - chociaż coraz mniejsza część z nas przestrzega np. niejedzenia mięsa w piątek czy całkowity post w Wigilię (przeczytaj także Wigilijne tradycje na podlasiu). Zupełnie inaczej jest w judaiźmie. Religijny Żyd zastanawia się co spożywa i kiedy, z czego i w jaki sposób została przygotowana potrawa, w jakich naczyniach jest podane, z jakiego zwierzęcia jest przygotowane oraz przez kogo i w jaki sposób ów zwierzę zostało zabite. 

 Aby zrozumieć istotę praw koszerności warto przyjrzeć się bliżej ich podstawowym zasadom:

  • Zwierzęta, których mięso może być spożywane, muszą mieć rozdzielone kopyto i być przeżuwaczami (np. koń nie spełnia tego wymagania, bo nie ma rozdzielonego kopyta, świnia – bo nie przeżuwa, a królik – bo nie ma żadnej z tych cech). Ptaki nie mogą być ptakami drapieżnymi i ich mięso musi stanowić tradycyjny pokarm człowieka (kury, kaczki, gęsi). Ze zwierząt żyjących w wodzie do jedzenia nadają się wyłącznie ryby z łatwo usuwalnymi łuskami i płetwami. Tak więc większość ryb jest koszerna, ale już na przykład pozbawiony klasycznej łuski węgorz – nie jest. Nie są koszerne skorupiaki i mięczaki. Każda substancja wytwarzana przez niekoszerne zwierzę jest niekoszerna. Odstępstwo od reguły stanowi miód, który jest koszerny, bo jakkolwiek pszczoła jest niekoszerna, ale miód jest przez nią zbierany, a nie wytwarzany w dosłownym, fizjologicznym sensie (wyjątek stanowi miód spadziowy, który koszerny nie jest, bo jest zbieranym przez pszczoły produktem mszyc).
     
  • Każde zwierzę i ptak muszą być zabite według zasad żydowskiego prawa uboju (szechita). Głównym celem szechity jest uśmiercanie zwierzęcia tak, aby maksymalnie ograniczyć jego cierpienie. Halacha zabrania spożywać zwierzę, które cierpiało przed śmiercią. Zabijający (szochet) musi być fachowcem, pobożnym i wykształconym w swojej dziedzinie, dorosłym mężczyzną, w pełni władz umysłowych i fizycznych, musi posiadać znajomość prawa religijnego dotyczącego zwierząt. Jego nóż rzeźnicki musi być maksymalnie, chirurgicznie wręcz ostry, aby jednym ruchem można było pozbawić zwierzę życia. Dodatkowo, z tego samego powodu, długość noża musi być co najmniej dwukrotnie większa od grubości szyi zwierzęcia. Jest to metoda bezbolesna i powoduje utratę świadomości w przeciągu kilku sekund, w efekcie nagłego obniżenia ciśnienia krwi w mózgu. Zwierzę ranne, zwierzę zabite w sposób niefachowy – jest niekoszerne, uznane za newela („padłe”). Ponadto zabijane zwierzę i ptak muszą być wolne od symptomów siedemdziesięciu różnych rodzajów ran, chorób lub zniekształceń, aby być uznane za koszerne.

Podsumowując prawa koszerności w dużym stopniu przyczyniają się do humanitarnego traktowania zwierząt, ale także mają ogromny wpływ na kształtowanie się charakteru człowieka. Przede wszystkim uświadamiają, że nie  wszystko co jest do zjedzenia można zjeść oraz, że nie każde stworzenie można zabijać dla pożywienia. Żydzi np. nie polują, ponieważ zabójstwo zwierzęcia podczas polowania nie jest zgodna z zasadami kaszrutu. Śmierć zwierzęcia przygotowanego na spożycie musi być jak najmniej bolesna, a jego hodowla czy transport musi być przeprowadzona w humanitarnych warunkach. Dla człowieka z kolei zbiór praw halaha wpływa z kolei na kształtowanie jego dyscypliny i wrażliwości etycznej. Wpływa także i wywołuje niechęć do rozlewania krwi i bezsensownego zabijania. Kaszrut pokazuje, że wcale nie najistotniejszą potrzebą człowieka, jest zaspokajanie jego popędów i instynktów np. jedzenia, ale nadawanie temu wyższego, moralnego i etycznego sensu. 

Jako ogromny miłośnik natury, a przede wszystkim zwierząt, jestem pozytywnie zaskoczony tym zbiorem praw. Tak ogromną frustrację wywołuje u mnie zabijanie zwierząt, przede wszystkim przez myśliwych, że zgadzam się w stu procentach z założeniami praw koszerności odnośnie ich zabijania. A jak to odnośi się do alkoholu? Zapraszam dalej.

koszernyalkoholpravda

 



Koszerny Alkohol - co to jest? Certyfikat UO.

Skoro w prawie żydowskim restrykcje odnośnie produktów spożywczych są tak duże, łatwo domyslić się nie inaczej jest z alkoholem. Prawie każda czysta wódka produkowana z ziaren lub cukru jest koszerna. Certyfikacja koszerności nie obejmuje jednak gorszych jakościowo produktów, w których mogą znaleźdź się np. dodatki pochodzenia zwierzęcego jak tłuszcze,enzymy, barwniki czy aromaty. Certyfikację koszerności wydaje rabin na okres jednego roku, i co ciekawe, musi on osobiście sprawdzić produkty do przygotowania destylatu aby zatwierdzić certyfikat. Po czasie jednego roku, proces certyfikacji trzeba powtórzyć. Produkty, które otrzymały certyfikat oznaczone są na butelkach czarną literą U w zakniętym czarnym kole, co oznacza Orthodox Union. 

Według prawa halahy alkohol nie może być produkowany z winogron, i nie może leżakować w beczkach po winie. Zapytacie więc co z winem. Otóż jest kilka wyjątków, które sprawiają, że również wino może być koszerne. Najważniejsze jakie udało mi się znaleźć to takie, że przy produkcji wina nie może uczestniczyć kobieta, winogrona zbiera się jedynie z drzew minimum czteroletnich a co siedem lat winnica musi opocząć, nie produkując wina. Pomiędzy rzędami winogron nie można uprawiać niczego innego, a część danej produkcji należy wylać. Przy całym procesie począwszy od zbioru do rozlania i butelkowania obecny jest rabin, który potwierdza certyfikat własnym podpisem. Większość winnic produkujących koszerne wina zatrudnia na etacie swojego rabina, który nadzoruje produkcję. To sprawia, że koszerne wina są często towarem o podwyższonej cenie, co również zabezpiecza monopol Żydów na koszerne wino.
 

Ważne jest też, że w czasie Paschy, która w tym roku przypada na termin 30 marca - 7 kwietnia, Żydom nie wolno spożywać niczego co zawiera w sobie dodatek jednego z ziaren zbóż owsa, jęczmienia, żyta, pszenicy, czy orkiszu. Alkohol podawany w czasie Paschy musi spełniać szerego dodatkowych rygorystycznych obostrzeń. Ale o tym napiszę w kolejnym artykule.

  

koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem Przepisy na drinki domowym sposobem koktajl.tv - przepisy na drinki domowym sposobem

Dodatkowe materiały

Przemysław Szoplewski

Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.

Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl

Otrzymuj najnowsze informacje
https://www.high-endrolex.com/27