Picie whisky jest trochę jak jazda samochodem. Jedno wolą szybciej, przemieszczając się pomiędzy innymi autami jak szaleni, bo zawsze brak im czasu, inni wolą spokojnie, gdyż na wszystko mają czas i wolą delektować się "jazdą". Dziś zapraszam Was na świątecznego drinka z whisky i domowej roboty bittesem.
J.A Baczewski to jedna z tych marek, która przynajmniej raz obiła się o Wasze ucho. Znana przede wszystkim z czystej wódki i nalewek, o których mógłbym się rozpisywać i rozpisywać, ale nie o nich dziś mowa. Jakież było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że na rynek ma trafić nowy produkt od J.A Baczewski - a mowa tu o whisky. Zagłębiajac się do historii rozlewni Baczewskich we Lwowie, niegdyś produkowali już oni whisky i do tego nawiązuje ten "comeback". Jako, że jestem miłosnikiem "słodkich" bourbonów, whisky od J.A Baczewski, o wyrazistym miedzianym kolorze i ostrym, długim, pieprznym finiszu nie przypadła mi do gustu przy pierwszym podejściu. O niebo lepiej było dodając kilka kostek lodu. Pewnie znajdą się tutaj tacy, którzy porównując tą butelkę do single maltów napiszą w komentarzach, że nie nadaje się do niczego.. Brawo! Każdy może mieć własne zdanie, i każdy ma inne podniebienie, ale jednego temu produktowi odmówić nie można: nawiązania do polskiej tradycji zakładu Baczewskich we Lwowie, no i atrakcyjnej ceny ( ok 50 zł) jak na produkt spod znaku Baczewskiego. Jako, że mi osobiście whisky pita soute nie posmakowała, to wyczuwalny pieprzny finisz nasunął mi na myśl pomysł na świateczny koktajl w którym ten produkt odnajduje się wyśmienicie. Zapraszam!
Do przygotowania mojego zimowego twista na klasycznym koktajlu Old Fashioned przygotowałem olejek ze skórek pomarańczy, które przede wszystkim kojarzą się ze świętami, domowy bitters na bazie angostury, octu balsamicznego i miodu! Bitters na obłędny zapach i idealnie łaczy sie whisky uwydatniając jej walory. No i oczywiście głównym sprawcą zamieszania jest wspomniana wyżej J.A Baczewski whisky. Całość komponuje się wyśmienicie, bardzo słabo wyczuwalny smak whisky - co ucieszy w szczególności tych, którzy kochają whisky kiedy nie czują jej smaku..! Miłośnicy whisky z colą mam oto coś dla Was... Idealny przepis na zimowe długie wieczory! Sprawdzicie jak Wam smakowało i podzielcie się wrażeniami w komantarzach pod spodem.
Oleo sacharum to bardzo prosty w przygotowaniu syrop a zarazem esencja z olejków eterycznych skórek cytrusów i cukru. Zazwyczaj obierając pomarańcze do zjedzenia wyrzucacie skórki łupiny do kosza. Wystarczy przedtem obrać pomarańczę i cytryny obieraczką do warzyw i umieszczając w słoiku obrane skórki zasypać je cukrem. Tak już po 24 godzinach otrzymamy esencjonalny syrop pomarańczowy, którego użyjemy w dzisiejszym przepisie. Przepis na Oleo Sachraum znajdziecie pod spodem w dodatkowych materiałach.
Aby wzmonić smak i uwydatnić aromaty mojego koktajlu przygotowałem domowy bitters, który idealnie połączył się z whisky i oleo sacharum. Do przygotowania bittersa czyli esencji zapachowo-smakowej potrzebujemy: angosturę bitters, ocet balsamiczny, miód. Do małego rondelka wlewam 2 łyżki angostury, 2 łyżki octu balsamicznego i 2 łyżki miodu. Na wolnym ogniu podgrzewam mieszając aż to rozpuszczenia się miodu. Całość przechowuję w małym słoiczku.
Składniki: | Sposób przygotowania: |
---|---|
40 ml whisky 15 ml oleo sacharum 3 krople domowego zimowego bittersa |
Do szklanicy barmańskiej lub szklanki do whisky wypełnionej lodem dodaj wszystkie składniki. Zamieszaj przez 30 sekund. Jeżeli przygotowywałeś koktajl w szklanicy przelej całość do szklanki wypełnionej lodem. Dekoracja z suszonej pomarańczy i rozmarynu. |
Zakręcony człowiek z setką pomysłów na minutę. Kilkuletnie doświadczenie w pracy za barem pozwoliło mi dziś prowadzić tego bloga i dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i przepisami. Od 2009 roku prowadzę także, agencje barmańską Cocktails World - zajmującą się obsługą barmańską, szkoleniami, warsztatami. Mam nadzieję, że razem będziemy zmieniać kulturę picia alkoholu.
Zapraszam
Przemysław Szoplewski
www.cocktails-world.pl